Pratur 

(Bos primigenius)

Zdomácnění pratura v prehistorické době mělo zásadní význam pro lidskou civilizaci. Umožnilo udělat člověku vývojový krok od sběrače a lovce k zemědělci a položit tak základy celé euroasijské kultuře. Pratur se stal předkem všech domácích plemen skotu - nejdůležitějšího zvířete, na kterém závisí osud stamilionů lidí na celém světě.

Společnost GWFA zapojením do mezinárodního projektu chovu „náhradního pratura“, podporovaného Velkou Herbivorovou nadací, založenou WWF (Světovým fondem divočiny), chce přispět k dalšímu prošlechtění a stabilizaci tohoto jedinečného zvířete v oblasti Šumavy.

Více informací zde

Zubr 

(Bison bonansus)

Když 9. února 1919 zabil pytlák Bartolomeus Srpakowicz v Bialowiežském pralese posledního volně žijícího zubra, zdálo se, že se naplnil osud dalšího velkého druhu evropských kopytníků. Naštěstí byl v té době již zubr chován i v zajetí. Ve dnech 25. a 26. srpna 1923 se v Berlíně konala schůze zoologů a chovatelů zubrů, na níž byla oficiálně založena Mezinárodní společnost na ochranu zubra. V té době žilo na celém světě pouze 56 zubrů, z toho 27 býků a 29 krav.

Společnost GWFA zahájila chov zubrů v roce 2009. Všichni zde chovaní zubři jsou evidováni v polské plemenné knize a náleží k linii zubra nížinného. Chov je realizován v úzké spolupráci se Zemědělskou univerzitou ve Varšavě a na sestavení chovné skupiny se významně podílela Dr. Wanda Olech-Piasecka.

Více informací zde

Bizon 

(Bison bison)

Málo který živočišný druh měl tak pohnutou historii, která nám může být varováním i poučením jako právě bizon. „Bílý muž“ jej přivedl na pokraj zániku, ale byl to také on, kdo ho zachránil pro budoucnost. Bizon je prvním příkladem, co v ochraně přírody dokáže pochopení a vůle zodpovědných lidí.

Bizoni chovaní v našem chovu jsou původem z farmových chovů v Německu. Náleží k rase bizona prérijního. Cílem chovu je jednak rozšířit chovatelskou základnu bizona, což je předpoklad jeho úspěšné ochrany a také produkce jatečných zvířat a následně výsekového masa a výrobků z bizoní zvěřiny.

Více informací zde